BAŞKAN YALÇINKAYA; HAYAT HAYALLE BAŞLAR GERÇEĞE DOĞRU GİDER
Geri
05.12.2020 20:00

Akçakale Belediyesi ve Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen dünyanın en hızlı okuma platformu www.online.hızlı okuma.net ‘Hızlı Okuma ve etkin anlama Teknikleri’ adlı program binlerce öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Akçakale belediyesi kültür merkezi konferans salonunda gerçekleştirilen seminere Akçakale Anadolu Lisesi, Anadolu Teknik Kız Meslek Lisesi, Mimar Sinan Endüstri Meslek Lisesi ve Hatice Kübra Kız İmam Hatip Lisesi öğrencileri iki günlük seminerlere yoğun ilgi gösterdiler. 4 seans olarak gerçekleştirilen seminere Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya,Eğitimci-Yazar Tarkan Turan Öztekin, eğitimci Osman Ataman Biner, eğitimci Sami Cidar konuşmacı olarak katıldı.

SINAVLARDA ZAMAN KAZANABİLİRSİNİZ

Lise öğrencilerinin yoğun bir şekilde katılım gösterdiği etkinlikte, hızlı okuma teknikleri ve konuşma alıştırmaları gibi pek çok konu hakkında bilgi veren Sami Cidar,’’ Hayatın her alanında olduğu gibi okuma hızınızı bazı çalışmalar ve egzersizlerle geliştirmeniz mümkündür. Herkes mevcut okuma hızından daha hızlı okuyarak, zamandan kazanabilir. Katılacağınız hızlı okuma etkinlikleriyle bunu nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Mesela hızlı okuma tekniklerini öğrenen öğrencilerin sınavlarda daha başarılı olduğunu gördük. Yapılan sınavlarda 35-40 dakika zaman kazanarak daha başarılı bir sonuç elde edildi.  Bu başarıya ulaşabilmeniz için ilk önce inanmalısınız daha sonra yapacağınız pratiklerle düzenli bir duruma getirerek istediğiniz sonucu elde edeceksiniz’’dedi.

EN DOĞRUSU KOLAY METİNLERLE BAŞLAMAK

 Akçakale Anadolu Lisesi,Anadolu Teknik Kız Meslek Lisesi, Mimar Sinan Endüstri Meslek Lisesi ve Hatice Kübra Kız İmam Hatip Lisesi öğrencilerine hızlı okuma teknikleri hakkında ipucu veren Tarkan Turan Özdemir; ’’Başlangıç için her zaman kolay metinleri seçmeniz gerekiyor. Hızlı okumaya başladığınızda zorlayıcı kitaplar seçmeyin. Roman veya seyahat yazısı gibi hızlı okuyabileceğiniz metinleri seçin. Bu metinleri seçerken keyif aldıklarınız olsun. Okuduğunuz her şeyde hızlı okumayı kullanamayabilirsiniz. Bu zamanla oturacak ve yapılan uygulamalarla pekişecek bir konudur. Hızlı okumanın öğrenilebilen bir beceri olduğunu unutmayın. Sadece bir okuyucu haline gelmek önemli nokta değildir. Aynı zamanda daha etkili bir okuyucu haline de gelmelisiniz. Doğru bir şekilde uygulandığında ve özenle çalışıldığında, hızlı okuma toplam verimliliğinizi önemli ölçüde arttırır, zaman kazanmanızı sağlar ve diğer alanlarda etkili bir şekilde çalışmanıza izin verir’’ diye konuştu.

HIZLI OKUMA BİR YAŞAM TARZIDIR.

Hızlı okuma teknikleri konusunda önemli ip uçları veren eğitimci Osman Ataman Biner; “ hızlı okuma bir yaşam tarzına dönüştürülmelidir. Hızlı okuma bir araca benzer, hızınız yavaşsa beyniniz başka şeylerle de meşgul olur. Ancak hızını artıkça beyniniz yola odaklanır ve başka bir eyle meşgul olmaz. Tıpkı bu araba gibi ne kadar hızlı okursanız o kadar okumaya odaklanır daha iyi okuma ve anlama sağlarsınız” dedi.

HAYAT HAYALLE BAŞLAR GERÇEĞE DOĞRU GİDER

Akçakale Belediye başkanı Mehmet Yalçınkaya ise, “Göreve geldiğimiz günden itibaren biz ne yapabiliriz, dışarıdaki öğrenciler tıbbiyeye giriyor bizim öğrencilerimiz neden girmesin diyerek bu işe kollarımızı sıvadık. Akçakaleli öğrenciler daha zeki ben gireceğinize inanıyorum sizde gireceğinize inanın çalışın mesele sizin azminiz sizin inanmanız sizin bu işi başaracağım demeniz bunu hedeflersek inanıyorum bu işler çok farklı olacak buradaki oturan kardeşlerimizden çok doktor, mühendis, milletvekili, belediye başkanı avukat çıkacak. Belki şu anda anlattıklarım sizlere hayal gelebilir ama hayat öyledir hayalle başlar gerçeğe doğru gider.” Dedi

Programa katılan öğretmen ve öğrenciler bu programı ücretsiz olarak sunulmasından dolayı memnuniyetlerini belirterek, Akçakale belediye başkanı Mehmet Yalçınkaya’ya teşekkür ederek sona erdi.

DİĞER HABERLER